Ράλι Ουαλίας: Νικητής ο Tanak, μία ανάσα από τον τίτλο (+videos)

Οι Tanak-Jarveoja με το Toyota Yaris WRC, τερματησαν πρώτοι, αποκομίζοντας το ανώτερο σύνολο βαθμών στην Ουαλία και βλέπουν τον τίτλο οδηγών να πλησιάζει.

pornohub
sex videos
mallu sex blonde girlfriend wants to fuck point of view.
Βρείτε μας στο

Λάσπη, βροχή, ομίχλη ήταν η τριλογία που αντιμετώπισαν τα πληρώματα στον Βρετανικό γύρο ου WRC, το Ράλι Ουαλίας. Έξοδοι, δυσκολίες στην επιλογή ελαστικών, αλλά και άτυχες στιγμές , όλα ήταν στο μενού που σερβιρίστηκε στα εδάφη της Δυτικής Ουαλίας, που βρέχονται από τον Ατλαντικό. Οι 18 Ειδικές Διαδρομές, όταν ολοκληρώθηκαν, εκτός από το ότι έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Tanak για τον τίτλο, συρρίκνωσαν την διαφορά της Hyundai από την δεύτερη Toyota στους κατασκευαστές, ενώ ανέδειξαν δύο πρωταθλητές: Στην κατηγορία WRC 2 Pro, οι Kalle RovanperaJonne Halttunen με Skoda Fabia R5 evo στέφθηκαν πρωταθλητές, ενώ στην κατηγορία FIA Junior WRC οι Ισπανοί Jan SolansMauro Barreiro κέρδισαν τον τίτλο, εξασφαλίζοντας ένα εντυπωσιακό πακέτο παροχών για τον επόμενο χρόνο!

1η ημέρα

Μετά από εννέα Ειδικές Διαδρομές, οι TanakJarveoja πήραν βραχεία κεφαλή, με όλους όσοι εμπλέκονται στην τριάδα των πρωταγωνιστών για τον τίτλο του πρωταθλητή οδηγών, να βρίσκονται μέσα σε εννέα δευτερόλεπτα (μαζί τους και ο Μeeke)! Ο Ogier δεύτερος, ο Meeke τρίτος και ο Νeuville τέταρτος. Μία ακυρωμένη Ειδική Διαδρομή λόγω μη συμμόρφωσης των θεατών να καθίσουν στα υποδεικνυόμενα σημεία, αφ’ ενός επηρέασε επιδόσεις, και αφ’ ετέρου με την «απόδοση εικονικών χρόνων», διαμόρφωσε σε κάποιο βαθμό τα αποτελέσματα. Χαμένη η Hyundai που ήθελε τον Breen πιο ψηλά, αλλά κυρίως η Toyota που είδε τον Latvala για μία ακόμα φορά να εγκαταλείπει από έξοδο, ενώ και μία μικροέξοδος του Meeke του στέρησε την διατήρηση της πρώτης θέσης που κατείχε μέχρι να πέσει το φως στην Ουαλία

2η ημέρα

Μετά τις 7 Ειδικές Διαδρομές, ο Tanak αύξησε την διαφορά του, όντας στην πρώτη θέση και με πειστική και αλάθητη οδήγηση, κέρδισε και στην ψυχολογικό τομέα, αφού οι «διώκτες» του έβλεπαν ό,τι ότι και όπως να προσπαθούσαν δεν μπορούσαν να τον πλησιάσουν. Για μία ακόμα απαιτητική ημέρα, μάλιστα χωρίς ενδιάμεσο service (!), ο συνδυασμός TanakJarveojaToyota Yaris WRC, απέδειξε ότι είναι αυτή την στιγμή το «τέλειο πακέτο» στο WRC. Ο Evans με το Ford Fiesta WRC, που την προηγούμενη είχε χάσει πολύ χρόνο από ένα κλατάρισμα και σπασμένη πίσω αριστερά ανάρτηση, επανέκαμψε και κέρδισε τις τρεις πρώτος Ε.Δ. του πρώτου loop. Ενδεικτική είναι η δήλωση του Ogier (Citroen C3 WRC) ότι «οδηγώ στο όριο, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω». Ήταν και η ημέρα, που ο Breen είδε τις ελπίδες του για έναν καλό τερματισμό με το Hyundai i20 Coupe WRC να εξανεμίζονται, αφού σε μία αριστερή μπήκε με περισσότερα χιλιόμετρα και με μηδενική πρόσφυση και έφερε μερικές τούμπες… Συνέχισε, αλλά δυσαρέστησε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του που τον επέλεξε για αυτόν τον αγώνα προκειμένου να βοηθήσει βαθμολογικά την Κορεατική ομάδα.

3η ημέρα

Ο Ott Tänak κέρδισε με το Toyota Yaris WRC στο Wales Rally GB και με τον καλύτερο χρόνο του στην power stage πήρε το απόλυτο των βαθμών και δημιούργησε από τους μνηστήρες του τίτλου μία τέτοια απόσταση που αγγίζει τον τίτλο των Οδηγών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι. Η πέμπτη νίκη του από τους τελευταίους επτά αγώνες θα του εξασφαλίσει το στέμμα αν κερδίσει τον επόμενο αγώνα και προτελευταίο γύρο στην Ισπανία στα τέλη αυτού του μήνα. Η δήλωση του Εσθονού νικητή είναι χαρακτηριστική: «Ήταν ένα μακρύ Σαββατοκύριακο με μεγάλες μέρες και μικρές νύχτες και μεγάλη πίεση. Υποθέτω ότι η διαφορά μας με τους οδηγούς πίσω μου, δεν ήταν ποτέ μεγαλύτερο από 10 δευτερόλεπτα και σε κάθε Ειδική διαδρομή πήγαινα στο όριο». Ο Neuville με το Hyundai ακολούθησε στην κατάταξη, αλλά μάλλον είναι εκτός διεκδίκησης τίτλου, ενώ στην τρίτη θέση ο Ogier είναι ο μόνος που μπορεί να ελπίζει σε κάτι στους δύο εναπομείναντες αγώνες, σε καταλονία και Αυστραλία.

Από την άλλη, η διαφορά των 8 βαθμών που χωρίζει Hyundai και Toyota για τον τίτλο των κατασκευαστών, αναμένεται να δώσει τεράστιο ενδιαφέρον για τους φίλους των ράλι.

Στον τερματισμό του αγώνα στο Llandudno είχαμε και μία συγκινητική στιγμή, όπου ο Petter Solberg στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του στο WRC (στον οποίο συμμετείχε και ο 17-χρονος γιός του Oliver!), έχοντας δίπλα του τον μόνιμο συνοδηγό του των κραταιών ημερών του, τον Phill Mills, όχι απλά τερμάτισαν με το VW Polo R5, αλλά και κέρδισαν την κατηγορία WRC2! Thanks for all Petter!

Επόμενος αγώνας το RACCRally CatalunyaEspana στις 24-27 Οκτωβρίου.

10. P. Solberg-P. Mills (Volkswagen Polo GTI R5) +11m36.1s

Νικητές Ειδικών Διαδρομών: Tanak 7, Evans 7, Neuville 3, Ogier 2, Meeke 1, Mikkelsen 1